Home » Blog » Znaczenie regularnej konserwacji w zakresie bezpiecznego korzystania z podnośników koszowych

Znaczenie regularnej konserwacji w zakresie bezpiecznego korzystania z podnośników koszowych

ANMIXRENT
Realizacja zadań wysokościowych wiąże się z koniecznością dysponowania sprzętem, który nie tylko pozwoli dotrzeć do miejsca prowadzenia robót, ale również umożliwi zabranie ze sobą potrzebnego ekwipunku czy niezbędnych materiałów oraz jednocześnie zapewni wymagany poziom bezpieczeństwa. Jest to niezwykle istotne, ponieważ następstwa ewentualnego upadku mogą być tragiczne, oznaczając poważne urazy, a nierzadko nawet zgon. Choć urządzenia przeznaczone do przeprowadzania prac tego rodzaju są wyposażone w odpowiednie zabezpieczenia, równie ważny okaże się ich stan techniczny oraz właściwa obsługa. Gwarancją, że będą one w pełni sprawne, jest korzystanie z oferty sprawdzonych firm specjalizujących się w wynajmie podnośników. W Siedlcach usług tego typu oferuje ANMIX RENT, udostępniająca podnośniki koszowe, nożycowe oraz ładowarki i rusztowania. Przyjrzyjmy się bliżej temu, dlaczego właściwa konserwacja i obsługa podnośników jest tak ważna.

Co warto wiedzieć o konstrukcji i działaniu podnośników koszowych?

Podnośniki koszowe to urządzenia, których podstawowymi elementami roboczymi jest samojezdne podwozie, mechanizm pozwalający na obroty podstawy, do której jest przymocowane teleskopowo-przegubowe ramię oraz utrzymywana w pozycji prostopadłej do podłoża platforma zabezpieczona barierkami. Praca tych komponentów jest możliwa dzięki układowi hydraulicznemu, którego pompa będąca centralną częścią zasilacza jest napędzana silnikiem elektrycznym bądź spalinowym. Trafiający do poszczególnych elementów układu czynnik hydrauliczny przekazuje energię potencjalną potrzebną do zadziałania siłowników służących do pozycjonowania ramienia czy silnika dającego napęd podwoziu i obrotnicy.

Jakie znaczenie ma właściwy serwis podnośników koszowych?

Bezpieczeństwo korzystania z podnośnika jest uzależnione od tego, czy wszystkie jego elementy działają poprawnie. W grę wchodzi tu nie tylko sprawność potrzebna do realizacji danego zadania, ale także ochrona przed ewentualnymi usterkami np. w postaci bezpieczników hydraulicznych zapobiegających zmianie położenia siłownika w razie ubytku czynnika. Niezbędne okażą się więc regularne przeglądy techniczne i obsługa zgodna z zaleceniami producenta i wymogami UDT.