Home » Blog » Jak używać bezpiecznie podnośników koszowych?

Jak używać bezpiecznie podnośników koszowych?

ANMIXRENT

Podnośniki koszowe, czyli zwyżki, są popularnym urządzeniem wykorzystywanym przez straż pożarną, pogotowie energetyczne, ekipy budowlane, czy rolników. Umożliwiają prowadzenie prac nawet na znacznych wysokościach. W trakcie ich użytkowania bardzo ważne jest przestrzeganie zasad BHP oraz dobra znajomość tego urządzenia.

Czym jest podnośnik koszowy i gdzie jest wykorzystywany?

Podnośnik koszowy jest urządzeniem służącym do prac na wysokościach. Wyposażony w silnik spalinowy i zasilany paliwem nie potrzebuje stałego podłączenia do sieci elektrycznej, co daje dużą swobodę działania. Na rynku wyróżnia się kilka rodzajów podnośników koszowych, a ich dobór powinien być dostosowany do rodzaju prac i podłoża, na jakim mają działać. Wykorzystuje się je do prac porządkowych, montażowych i konserwacyjnych – świetnie sprawdzają się np. przy myciu okien w wysokich budynkach, czy montowaniu bilbordów. Używane są również do prac budowlanych i rolniczych. Sezonowo wykorzystywane są także do usuwania śniegu z dachów i przycinania gałęzi.

Jak bezpiecznie korzystać z podnośnika koszowego?

Aby korzystać z podnośnika koszowego należy zdobyć odpowiednie uprawnienia i  przejść szkolenie BHP. Operator urządzenia powinien mieć ponadto prawo jazdy kategorii B lub C –zależnie od tego, na jakim typie pojazdu został on zamontowany. Natomiast bezpośrednio przed rozpoczęciem pracy na podnośniku, należy się upewnić, czy jest ono w pełni sprawne i gotowe do pracy. W trakcie używania go pamiętaj o tym, by nie przeciążać kosza, gdyż ma on ograniczoną nośność. Nie wolno jej przekraczać, aby nie doprowadzić do wypadku. Operator z kolei powinien mieć założoną uprząż, której zadaniem jest zapobieganie upadku z wysokości. Uprzęże należy stosować przy każdym rodzaju podnośnika koszowego.