Home » Blog » Zasady bezpiecznej pracy na rusztowaniach

Zasady bezpiecznej pracy na rusztowaniach

ANMIXRENT

Praca na rusztowaniu nie należy do najbezpieczniejszych. Pracownikom zagraża o wiele więcej rzeczy, niż sam upadek z wysokości. Są nieustannie narażeni na uderzenie przez spadające z góry przedmioty, przygniecenie ciężkim sprzętem, czy też uszkodzenie konstrukcji samego rusztowania. Dlatego właśnie przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy w tym miejscu jest tak bardzo istotne. Co warto o nich wiedzieć? O tym opowiemy w dzisiejszym wpisie.

Przygotowanie rusztowania

Zanim pracownicy rozpoczną wykonywanie swoich obowiązków na rusztowaniu, musi ono zostać poprawnie zamontowane i przejść odbiór techniczny, zarejestrowany w dzienniku budowy. Konstrukcja musi być stabilna i wytrzymała. Jeśli dana firma budowlana korzysta z wynajmu rusztowań, powinna dokładnie zapoznać się z wypożyczonym typem rusztowania, a w razie wątpliwości co do jego montażu – zapytać o wszystko u jego dostawcy. Nawet zamontowane rusztowania, które nie były użytkowane przez dłuższy czas, powinny przejść ponowną kontrolę stanu technicznego, zanim zaczną korzystać z nich pracownicy.

Zabezpieczenie pracownika

Rusztowanie powinno mieć co najmniej 1,1 m barierki zabezpieczające pracowników na wysokościach. Pracownicy nie powinni wykonywać prac, które wymagają od nich wychylania się za barierki. Dobre rusztowania mają też krawężniki, które zapobiegają zsunięciu się narzędzi i ich wypadnięciu poza podest. Osoby pracujące na rusztowaniach powinny korzystać ze środków ochrony osobistej, takich jak kask. Poziom bezpieczeństwa poprawiają też szelki z liną zabezpieczającą, chroniące pracownika przed upadkiem. W pracach wymagających podparcia lepiej sprawdzają się modele z pasem biodrowym.

Szkolenia, przepisy i instrukcje

Osoby, które mają pracować na rusztowaniu, powinny być do tego odpowiednio przeszkolone, a także poznać instrukcje bezpieczeństwa obowiązujące w danej firmie. Do obowiązków właściciela firmy należy egzekwowanie stosowania się do przepisów i zaleceń, a także zapewnienie kontroli stanowisk pracy. Przy pomostach powinna znajdować się informacja o dopuszczalnym obciążeniu w danym miejscu, a w okolicy rusztowania wyraźne oznaczenie strefy zagrożenia. Nic oczywiście nie zastąpi zdrowego rozsądku samych pracowników. Muszą oni zdawać sobie sprawę z tego, czym grozi zrzucanie przedmiotów na dół, poruszanie się po rusztowaniu poza ciągami komunikacyjnymi, czy wykonywanie obowiązków na wysokości w złych warunkach pogodowych.