Home » Blog » Wynajem podnośnika z operatorem czy bez?

Wynajem podnośnika z operatorem czy bez?

ANMIXRENT

Podnośniki, zarówno nożycowe, jak i koszowe, pozwalają na bezpieczną i wygodną pracę na wysokościach. Firmy oferujące wynajem podnośnika, zazwyczaj umożliwiają skorzystanie z samego urządzenia, lub też wynajęcie go wraz z doświadczonym operatorem. Która z tych opcji jest lepszym wyborem i dlaczego?

Uprawnienia operatora podnośnika

Osoba obsługująca podnośnik zgodnie z prawem powinna posiadać odpowiednie uprawnienia. W zależności od typu pojazdu, na którym zamontowany jest podnośnik (do lub powyżej 3.5 tony), operator powinien mieć prawo jazdy kat. B lub C. To jednak nie wszystko. Aby obsługiwać podnośnik, operator musi również ukończyć specjalistyczny kurs i zdać egzamin przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego. Wynajem podnośnika bez usług operatora jest więc możliwy tylko wtedy, gdy sami posiadamy te uprawnienia (lub znamy osobę, która je ma i obsłuży dla nas podnośnik).

Firmy oferujące wynajem podnośnika w Warszawie nie zawsze sprawdzają, czy osoba wynajmująca urządzenie zleci jego obsługę komuś wykwalifikowanemu. Odpowiedzialność za to ponosi jednak najemca: w razie kontroli lub wypadku, poniesie on konsekwencje prawne i nie otrzyma odszkodowania.

Najem z operatorem

Osoby nieznające wykwalifikowanego operatora podnośnika zmuszone są więc poniekąd do wynajmu maszyny wraz z obsługą, To rozwiązanie ma jednak sporo zalet, dlatego chętnie korzystają z niego również firmy, które zatrudniają osoby z uprawnieniami na podnośniki, jednak na co dzień pracujące na innych modelach maszyn.

Każda firma budowlana, remontowa, instalacyjna itp. przyzna, że doświadczony operator znający na wylot możliwości danego podnośnika to nieoceniona pomoc przy pracach na wysokości. Jest to szczególnie ważne w przypadku podnośników koszowych, którymi precyzyjnie należy dostarczyć pracowników jak najbliżej punktu, w którym mają wykonać swoją pracę. Doświadczony operator maszyny może przesądzić o tym, czy zadanie zostanie wykonane szybko, komfortowo, a przede wszystkim – bezpiecznie dla wszystkich.