Home » Blog » Jakie są na rynku rodzaje podnośników?

Jakie są na rynku rodzaje podnośników?

ANMIXRENT

Prace na wysokościach, jak wieszanie billboardów, wymagają zastosowania specjalistycznych urządzeń, w tym maszyn dźwigowych, jak np. podnośniki. Przede wszystkim muszą odznaczać się one bezpieczeństwem i niezawodnością. Dlatego nie wolno zapominać o regularnej konserwacji i serwisie urządzenia. Na rynku dostępne są różne rodzaje podnośników, które dzielą się zależnie od sposobu podnoszenia lub rodzaju napędu na koszowe i nożycowe oraz elektryczne i spalinowe.

Rodzaje podnośników zależne od sposobu podnoszenia: koszowe i nożycowe

Podnośniki koszowe używane są w wielu branżach, nie tylko montażowych. Stosuje się je choćby w ogrodnictwie, pracach porządkowych i w służbach ratowniczych, np. w straży pożarnej. Zbudowany jest ze specjalnego kosza osadzonego na ramieniu hydraulicznym. Zazwyczaj osadza się je na mechanicznych pojazdach kołowych, najczęściej na ciężarówkach. Dzięki temu takie urządzenie może dotrzeć w każde miejsce. Natomiast podnośniki nożycowe stosuje się przy pracach, gdzie istotna jest stabilność. Składają się z dwóch ramion skrzyżowanych ze sobą. Ramiona prostują się do osiągnięcia pożądanej wysokości.

Rodzaje podnośników zależnie od napędu: elektryczne i spalinowe

Wybór napędu podnośnika, powinien być dostosowany do rodzaju prac, przy których będzie wykorzystywany. Te o silnikach spalinowych zostały stworzone do cięższych robót, niż te o silnikach elektrycznych. Podnośniki elektryczne najlepiej stosować przy pracach wykonywanych wewnątrz budynków, ponieważ nie emitują one spalin. Wyposażone są w baterię, dzięki której funkcjonują. Drugi rodzaj wykorzystuje się w przypadku robót terenowych. Mogą one pracować nawet jeżeli warunki są szczególnie utrudnione. Dlatego przed dokonaniem wyboru, należy dokładnie przemyśleć zakres wykonywanych prac.