Home » Blog » Elektryczny czy spalinowy – jaki podnośnik wybrać?

Elektryczny czy spalinowy – jaki podnośnik wybrać?

ANMIXRENT

Wiele prac wykonywanych zarówno wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz wymaga wyposażenia się w specjalistyczne maszyny umożliwiające pracę na wysokościach. Wszystkie prace przeprowadzane na dużych wysokościach muszą być realizowane z pomocą specjalnych podestów ruchomych, które umożliwiają podniesienie na pożądaną wysokość zarówno pracowników, ich ekwipunku, jak i dodatkowych ładunków. Najlepszym rozwiązaniem jest wynajem podnośnika albo jego zakup, w zależności od tego, jak często zamierzamy z niego korzystać. Można zdecydować się na podnośnik nożycowy, przegubowy albo przegubowo-teleskopowy, z napędem elektrycznym albo spalinowym. Który napęd wybrać? 

Podnośniki z napędem elektrycznym – charakterystyka

Podnośniki wyposażone w napęd elektryczny są energooszczędne, ciche, wydajne i przyjazne dla środowiska naturalnego. Są dostępne w różnych rozmiarach, mają różny udźwig i różną technologię unoszenia (np. nożycowe, masztowe, przegubowe). Nowoczesne silniki elektryczne zapewniają długi czas pracy, nie emitują spalin i nie generują hałasu. Te cechy powodują, że praca na nich przebiega z zachowaniem najwyższych norm bezpieczeństwa. Pracownicy nie są narażeni na wdychanie szkodliwych dla zdrowia substancji lotnych, a ich uszy nie są wystawione na uporczywe i długotrwałe działanie dużej dawki decybeli.

Podnośniki z napędem elektrycznym można wykorzystywać do prac wykończeniowych, porządkowych czy instalacyjnych. Ze względu na charakterystykę ich pracy doskonale nadają się do prac wykonywanych wewnątrz budynków, takich jak np.: magazyny, hale produkcyjne czy centra logistyczne. Swobodnie poruszają się między regałami wysokiego składowania. Ich wielką zaletą jest niewielka waga i kompaktowa budowa.

Podnośniki z napędem spalinowym – charakterystyka

Podnośniki wyposażone w napęd spalinowy występują w różnych rozmiarach oraz mają różne konstrukcje, mogą być nożycowe, przegubowe lub teleskopowo-przegubowe. Silnik spalinowy daje im zdecydowanie większą moc od podnośników z napędem elektrycznym, dlatego nadają się do wykonywania ciężkich prac. Charakteryzują się większym udźwigiem od podnośników elektrycznych. Niestety podczas pracy trzeba liczyć się z natężonym hałasem oraz emisją spalin. Cechy te sprawiają, że są one przeznaczone do prac przeprowadzanych na zewnątrz budynków. Doskonale sprawdzają się na placach budowy, gdzie bez większych problemów mogą przemieszczać się nawet po nierównym i nieutwardzonym podłożu. Swoją wyjątkową mobilność i możliwość wykonywania pracy nawet w trudnych warunkach zawdzięczają napędowi na cztery koła. Są niezależne od zasilania, więc można ich używać wszędzie tam, gdzie nie ma do niego dostępu.